Jak jsem se zmínila již výše, děti v předškolním a školním věku jsou náchylnější k zachycení virů a bakterií. Avšak jak dítě před infekční chorobou ubránit? Posílit imunitu. Navíc je třeba být k dětem šetrnější. Jejich mlaďoučké tělo je stále ve vývinu. Sepsala jsem tedy pár tipů, rad, jak děti preventivně chránit a jak posílit jejich obranyschopnost.
1. Čerstvý vzduch a otužování
§ Rozhodně dětem a jejich imunitě nepomůžeme, pokud je budeme držet u teplého krbu doma. Čerstvý vzduch je zdravý nejen pro ně, ale i pro nás dospělé. Pravidelné procházky nám vybudují nejen dobrou kondici, ale udržujeme si tak fyzické zdraví. Nehledě na to, že častý pobyt na čerstvém vzduchu zlepší dýchací cesty. Bavíme se tu ovšem o procházkách v parku či dětských hřišť, ne návštěv obchodních center nebo jiných uzavřených zařízeních.
2. Pravidelná hygiena
§ Jak už bylo řečeno v prvním bodu o častém pobytu venku, je proto důležitá hygiena. Viry a bakterie jsou všude kolem nás, a proto je důležité pravidelné mytí rukou. Ať už přijdeme odkudkoliv, vždy si musíme umýt ruce a k tomu je třeba vést i své děti. Ve školním věku by tato činnost měla být už samozřejmostí. Přijdou-li děti domů – ze školky, školy nebo jen z hřiště -, je vhodné se doma převléknout do domácího oblečení.
3. Vitamínová strava
§ Strava u dětí by měla být plnohodnotná. Měla by obsahovat dostatek bílkovin, sacharidů, luštěnin a vitamínů – zejména zeleninu a ovoce. Ovšem jak zařídit, aby Vaše dítě mělo dostatek vitaminů, pokud víte, že zrovna zeleninu nemají zrovna v oblibě. V takovém případě lze přísun vitamínů zajistit i jinak, stačí se zeptat v lékárně.
4. Kvalitní spánek
§ A v neposlední řadě je důležitý odpočinek a hlavně režim, kdy se dítě uchyluje ke spánku. Nevyspalé dítě je podrážděné a to nesvědčí zdraví. Děti v předškolním a školním věku by měly spát přibližně 10 hodin.