Rubriky
Peníze

Rodičovská dovolená aneb co možná ještě nevíte

Řekli byste si  "rodičovská dovolená, co bych o ní tak nemohl(a) vědět?" Člověk dostane určitý příspěvek od státu a je to. Možná se budete divit, ale nemusí být vše tak jak se zdá.
těhotná s dcerou.jpg
Rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou
Žena, která je zaměstnaná, nastupuje na mateřskou dovolenou z pravidla 6-8 týdnů termínem porodu a trvá 28 týdnů což je cca do půl roku od narození potomka. Výše mateřského příspěvku je odvíjena od výše příjmu ze zaměstnání. Pokud žena nepracuje, na mateřskou nárok ztrácí, pokud ovšem není v ochranné lhůtě (která je 180 dní od zániku nemocenského pojištění a zároveň musí mít účast na pojištění minimálně 270 kalendářních dnů v předchozích 2 letech před nástupem na mateřskou dovolenou
dítě s kšiltovkou.jpg
Na rodičovský příspěvek má však nárok každá žena, bez ohledu na to, jestli je zaměstnaná či nikoliv. A ne jen žena, ale v tomto případě může na rodičovskou dovolenou nastoupit i otec dítěte. Děje se to v případech, kdy například žena vydělává více než muž a po ekonomické stránce se rodičům vyplatí zvolit tuto variantu. Stát přispívá na jedno dítě částku 220.000,-, pokud budete mít to štěstí a narodí se Vám dvojčata, dvojitou částku nečekejte. Dříve byl na dvojčata příspěvek stejně vysoký jako na jedno dítě. Od roku 2018 je změna a příspěvek se zvýší o 110.000,- tedy na 330.000,-. Částku můžete čerpat nejdéle do 4 let věku dítěte. Měsíční příspěvek nemůže být vyšší nežli 70% z matčina či otcova hrubého příjmu.
Na co si ale musíte dát pozor, uvedu Vám to na příkladu. Narodí se Vám dítě a vy si zvolíte délku rodičovské dovolené na 3 roky. Na měsíc budete mít tedy: 220.000 / 36 = 6111,-                 Za rok co pobíráte příspěvek zjistíte, že jste těhotná. Vybrala jste zatím cca 73.000,- a finance Vám budou vypláceny pouze do doby, než nastoupíte na další mateřskou, v případě, že na mateřskou nárok nemáte, tak do doby, než se dítě narodí. Berme tedy, že budete mít dalších 9 měsíců příjem od státu, tedy 55.000,-. Zbylá část, kterou nestihnete vybrat propadá státu a v tomto případě se jedná o částku 92.000,-
Je proto dobré si toto pohlídat a v případě dalšího otěhotnění si výši měsíčního příspěvku zvýšit. Maximálně to však jde jen na 70% z matčina či otcova hrubého příjmu. Je to velká škoda, když to někdo zazdí a nechá tyto peníze propadnout státu i když na ně má plné právo. Třeba nezachrání celou částku, ale každá koruna je přeci dobrá.