Zdraví

Trápí vás opary?

Velice nepříjemné a bolestivé trápení, které začíná typickým bolestivým napětím na rtech, nám dokáže znepříjemnit život. Sice nejde o velmi závažné onemocnění, ovšem ten, koho opary opakovaně trápí, ihned rozpozná jejich příchod. Pak už ho většinou čeká minimálně sedm nepříjemných dní, po kterých ho budou opary doprovázet. Toto virové onemocnění postihuje převážně kůži a sliznice, může však postihnout také centrální nervový systém a další orgány. Nejčastěji se opar vyskytuje na rtu a obličeji.

Průvodcem oparů jsou herpes viry. Těmito viry se většina z nás nakazí již v dětství. Pokud se nám do těla jednou dostanou, již v něm zůstanou po celý život. Téměř každý z nás je má v těle, ovšem ne u každého se projevují opakovaným vznikem oparů.

Kdy nás postihují?
Výskyt oparů se nejčastěji objevuje, když je organismus oslabený a imunitní systém nepracuje na plné obrátky. Opary tak můžou zaútočit při zvýšeném stresu, fyzické i psychické zátěži, při chřipkovém onemocnění, nedostatku vitamínů, dlouhodobé únavě, ale také při častém slunění.

Několik stádií onemocnění:
1.       Varovné příznaky. Nejprve pacienti začnou pociťovat brnění, svědění, pálení a velkou citlivost na dotek v místě vzniku oparu.
2.       Další den se objeví puchýřek nebo drobné pupínky, které doprovází zvýšená horkost. Puchýřky jsou naplněny čirou tekutinou.
3.       Po pár dnech vřídky praskají a vznikají rány, které nejprve mokvají, poté zasychají a vznikají stroupky.
4.       V poslední fázi strupy odpadnou a postižená místa se hojí.

Léčba oparů
Vhodnou léčbou jsou různé přípravky – mastičky, gely nebo tabletky obsahující antivirotika, které zakoupíte v každé lékárně. Bohužel žádný lék nás není schopen zbavit herpes viru, pomůže nám pouze ke snížení bolesti a k urychlení hojení. Je potřeba léky začít užívat od prvních příznaků onemocnění. Čím dříve začnete s léčbou, tím lépe, aby se opar nerozvinul v příliš velké míře.

Podobné příspěvky