Rubriky
Muži

Kouzlo živé hudby

Slovo koncert patří k oblíbeným slovům, které automaticky tím, že jsou vysloveny, upoutají pozornost druhých. Když nebudeme rozlišovat druh a velikost, dá se myslím bez problémů prohlásit, že na ně chodíme všichni, jen jinak často a na jiný druh, a proto se na nich (díkybohu) všichni nepotkáváme.

Přeci slyšet i vidět oblíbené interprety naživo, nasávat atmosféru, cítit energii, která se přelévá mezi pódiem a posluchači, být toho všeho součástí, to je sen každého, ne? No mnohé možná zklamu, ale není tomu tak. Existují lidé, kteří si raději poslechnou kvalitní studiové nahrávky svých oblíbených skladeb, než aby se trmácely někam, kde možná pořádně neuvidí, ani neuslyší a platili za to všechno (šílené) peníze. Mezi takovéto lidi neřaďte prosím automaticky všechny introverty. Jednak i extroverti mohou být tohoto názoru, a jednak někteří introverti jsou velkými „vymetači“ živých představení.

Faktem, který nelze popřít, je to, že někteří mají účast na koncertech svého oblíbeného interpreta lehčí, a jiní těžší. Faktory, které v této záležitosti hrají roli, jsou:
·         Země, ve které daný člověk žije, její velikost a popularita a případně i přímo velikost města aktuálního pobytu, nebo vzdálenost od nejbližšího dostatečně velkého města
·         Interpret, kterého obdivujete. Ne každý jezdí často a rád na turné, o to méně na cizí kontinenty.
·         Popularita daného druhu hudby ve vašem okolí – vědí umělci vůbec, že je tam někdo poslouchá? A mají dost posluchačů, aby se jim vyplatilo tam jet?
·         Vlastní finanční situace a ochota k dobrodružství – jsem ochotný jet do jiného státu jen kvůli koncertu? Mám na to odvahu? (Mám s kým jet?)

Kvůli těmto všem ne až tak moc ovlivnitelným podmínkám se může stát, že vedle sebe žijí dva vášniví posluchači hudby. Jeden z nich by strašně rád slyšel oblíbenou skupinu na živo, ale nemůže, protože skupina není dost populární na to, aby mohla jet na turné. Druhý z nich by mohl být na koncertě minimálně každé dva roky, ale nejde na něj, protože si své oblíbence poslechne raději v klidu doma. Svět zkrátka není spravedlivý a nikdy nebude.